Son Haberler
Gerçek Dost Kimdir?

Gerçek Dost Kimdir?

Genç Okur dergisi, Âşık Veysel’in

“Dost dost diye nice nicesine sarıldım
Benim sadık yârim kara topraktır.”

dizelerini hatırlatarak soruyor: “Dost Diye Nicesine Sarıldın?”

Geçen ay eğitim konusunu dosya olarak ele alan dergi bu ay dostluğu konu ediniyor. Kapak dosyasının ilk yazısı “Gerçek Dost Kimdir?” Yazıda gençlik yıllarında dostluğun önemine vurgu yapılıyor ve hatırlatılıyor: “Gerçek dostu bulunca kıymeti bilinmeli ve her işte olduğu gibi bu işin de edebine riayet edilmeli.” Gerçek dostluğun ölçüsü ise çok açık: “Kişi,dostunun dini üzeredir.”

Dosyanın bir diğer yazısında meselenin aile ve arkadaşlık dengesine Psk. Dan. Kadriye Kadıoğlu değiniyor. Aile ilişkilerinin bozulmadan arkadaşlıklar kurulmasının yollarını gösteriyor ve ekliyor: “Ailene arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söylesin.”

Genç Okur Dergisi Editörü Mustafa Yıldız ise meselenin sınırlarına dikkat çekiyor. Bu işlerin hızlı yaşanmaması gerektiğini ve dostlukların kolay elde edilemeyeceğini belirtiyor. Önce arkadaşlığın sonra dostluğun geleceğini ancak sınırların önemli olduğunu vurguluyor ve sınır aşımının sinir aşımına dönüşebileceği konusunda uyarıyor.

Ve zurnanın zırt dediği ya da dananın kuyruğunun koptuğu yer: “Gerçek Dostlukları Öldüren Rüya: Sanal Âlem”. Sedat Bayraklı bu bölümde hız ve haz tutkusu ile hayatımızdan çıkan, kopup giden farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok kayıplarımızın olduğunu ve en önemlisinin de dostluklar olduğundan bahsediyor. Sanal alemde edinilmiş dostlukların tehlikesinden bahsediyor ve uyarıyor: “Sanal ağına katılmış insanlar gerçekte senin arkadaşın değil. Hatta onların çoğu gerçek bir kişi dahi olmayabilir.”

Her ayın vazgeçilmez bölümlerinden biri olan test bölümünde Müzeyyen Yıldız dosya konusunu ele almış. Aile ve arkadaş ilişkilerinin dengede olup olmadığını merak ediyorsan kendini test edebilirsin.

Ve derginin diğer sayfaları:

 • Derginin Kitap Kulübü bölümünde bu ay İbrahim Baran’ın Aklın Kırk Yolu tanıtılmış. Bunun dışında Babalar ve Oğullar, Sinekli Bakkal, ADB Tarihi ve Çanakkale Mahşeri kitaplarına dikkat çekiliyor.
 • Hazır Cevap Adamlar’da; Behlûl Dânâ (ks), Ardeşir Babegan, Yavuz Sultan Selim ve 3. Murat’ın maskarasının hazırcevaplıkları var. Özellikle her koyunun kendi bacağından asılıp asılmayacağını merak ediyorsanız bu bölümde sorunuz cevap buluyor.
 • Şiir Dersleri bölümünde ise Ali Sözer şiirin de bir ilim olduğunu vurguluyor.
 • İslam Coğrafyalarında her ay bir İslam beldesini gönül soframıza taşıyan Tacettin Aslan bu ay 1371’de İslam şehri olan Makedonya’yı konu ediniyor.
 • Dergide bu ay ilk defa Genç Yazar bölümü ile karşılaşıyoruz: Mümine Kızılırmak “Kurbağaları Nasıl Aşarız?” sorgulaması ile değişim ve olgunluktan bahsediyor.
 • Gelelim derginin kısa ama çok okunduğunu düşündüğümüz bölümüne: Viraj / Aydoğan K. “Poz Değil Zekatını Ver” başlıklı yazısında çok sert dalışlar yapıyor ve kanayan yaralarımıza vurdukça vuruyor. Yazının bir yerinde dayanamayıp “Başörtülü arkadaşlar, takkeli kardeşler, tesbihli biraderler! Bari siz kendinize gelin!” diye söylemeden de geçemiyor.
 • Süper Babaanne giyimde sık yapılan hatalara değinirken Ayşenur Abla arkadaşlık ilişkilerinde problem yaşayan bir kardeşimizin sorununa çözüm önerileri sunuyor.
 • Beslenme bölümünde ise öğrenci kebabı da diyebileceğimiz tepsi kebabı tarifi var. Sağlık bölümünde ise mide rahatsızlıklarına dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor.
 • Her ay ‘Yok artık!’ gibi tepkiler vererek okumaya alıştığımız Teknohaber bölümünden bir ‘yok artık’ haberi size: “Beyinler arası ağ”
 • İbrahim Halil Aslan, Müslüman Bilim Adamları bölümünde deneysel tıbbın öncüsü Ebû Mervan İbn Zühr’ü anlatıyor.
 • Havacılık tarihi bölümünde Muhammet Emin Oyar, paraşütün tarihi serüvenini sayfalara taşımış.
 • Serdar-ı Hakan bölümünde ise Abdulhamid-i Sani Hazretlerine düzenlenen suikast sırasındaki cesareti anlatılıyor. Başlık ise Avusturya büyükelçisinin ağzından: “Vive Le Sultan” (Yaşasın Sultan)
 • İşin Doğrusu bölümünde Ali Bağcı Muhacire Ensar Olmak diyor ve “Müminler ancak kardeştirler.” Ayetini hatırlatarak bu işin bir lütuf değil zorunluluk olduğunu vurguluyor.
 • Sulhi Ceylan’ın dini terimleri ele aldığı Anlamın Anlamı bölümünde bu ay “Hac” konusu işleniyor.
 • Son dönemlerde ilgi odağı olan doğada yaşam ve kamp konusu birkaç aydır Genç Okur’da da işleniyor. Ramazan Oyar’ın kaleme aldığı Doğa ile Baş Başa bölümünde bu ay bushcraft denilen hayatı idame disiplini anlatılıyor.
 • Derginin vazgeçilmezlerinden olan Balaban çizgi romanı 41. Bölümü ile karşımıza çıkıyor ve kahramanlarımız tünelin sonuna varıp yeni sürprizlerle karşılaşıyorlar.

 

Soner Çetinkaya

 

45199211_1842901305808010_1642597868554420224_n

turk sitesi