Son Haberler
Semerkand Gençlik Fetih Buluşmaları

Semerkand Gençlik Fetih Buluşmaları

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Semerkand Gençlik Fetih Buluşmaları ilklere sahne olacak. Daha önce Ankara ve İstanbul’da tek noktada yapılan program bu yıl 5 farklı noktada aynı gün yapılacak. Buluşma ekseninde yapılan program artık “Fetih” başlığında gerçekleşecek.

Programların ilk bölümünü eğlenceli etkinlikler ve geleneğimize uygun oyun alanları oluşturacak. Osmanlı Okçuluğu, Mas güreşi, matrak, ariflerin satrancı, geleneksel oyunlar bunlardan bazıları.

İkinci bölümde ise söyleşi, yazar imza programı, 15 Temmuz konulu sergi, yöresel ilahi dinletileri gibi programlar olacak. Mustafa Yıldız, Mükerrem Mete, İsmail Göktürk, Salih Aras, Ali Sözer ve Ahmet Sözer gibi yazarların katılacağı söyleşilerin ardından kitap imza etkinliği düzenlenecek.

Son bölüm olan sahne programında ünlü sanatçılar sahne alacak. Meddah ve Kıraathaneci Haydar tiplemeleri ile Yusuf Duru ve Hasan Nihat Sütçü gençlerin karşısına çıkacak. Ayrıca Mikail Şimşek, M. Zeyd Yıldız, Abdulbaki Tosun gibi programcı ve sunucuların yer alacağı sahne programlarında Servet Tekin, Murat Gökşen, Dursun Ali Erzincanlı en güzel ilahi ve şiirleri ile gençlere sanat ziyafeti sunacaklar. Liseli gençler de skeç, ilahi, şiir okuma dallarında hünerlerini sergileyecekler.

Ekip sorumluları çalıştayı ve ekipler arası bilgi yarışması finallerinin de yapılacağı programlar ödül töreni ile son bulacak.

İstanbul, Ankara, Trabzon, Gaziantep ve Ağrı’da 20 Mayıs’ta yapılacak programa ülkemizin dört bir yanından lise öğrencileri katılacak.

fetih bulusmalari

ağrı

gaziantep

ankara

trabzon

istanbul

 

 

 

 

 

 

 

turk sitesi